Ruh ve ZihinSağlık

Antidepresan Etkili Toprak Bakterileri: Toprak Bizi Nasıl Mutlu Eder?

Toprak bakterilerinin, beyin üzerinde antidepresan olarak kullanılan Prozakla (SSRI) benzer etkileri olduğu ve ayni zamanda toprak bakterileri Prozak gibi olumsuz yan etkileri ve kimyasal bağımlılık veya yoksunluk potansiyeli bulunmadığı bulunmuştur.

Etken maddesi fluoksetin olan Prozak, sıklıkla depresyon tedavisinde, bazen de obsesif kompulsif bozukluk, adet öncesi sendromu ve blumia (yeme bozukluğu) tedavisinde kullanılır.

Toprak

Bahçeye çıkıp kirlenmek, sağlıklı organik topraktaki eşsiz toprak bakterileri nedeniyle doğal bir antidepresandır. Toprakta çalışmak ve oynamak biz insanları daha mutlu ve sağlıklı yapabilir.

Bahçıvanlar ve çiftçilerin binlerce yıldır söyledikleri artık bilim tarafından da doğrulandı. Bahçenizde veya doğaya çıktığınızda kendinizi daha mutlu hissetmeniz tesadüf değil!

Bilim insanları, toprakta bulunan mycobacterium vaccae‘nin mikrobunun, beyinde Prozac gibi çalıştığını, bu ilaçların nöronlar üzerinde sağladığı etkinin aynısını yansıttığını, ancak Prozac gibi yan etkilerinin olmadığını bulmuştur.


Toprak Bakterisi (Mycobacterium Vaccae) Nasıl Çalışır?

Toprak bakterileri sitokin seviyelerinin yükselmesine neden olur ve bu da daha fazla serotonin üretimine yol açar.

toprak bakterileri Mycobacterium vaccae

Bu bakteri sağlıklı toprakta bulunur ve insanlar ona maruz kaldığında, bakteri serotonin üretimini uyarır. Serotonin bizi rahat ve mutlu hissettirir.

Serotonin eksikliği ise depresyon, anksiyete, OKB ve bipolar bozukluklar gibi hastalıklara sebep olabilir.

Kanser hastaları üzerinde yapılan bazı çalışmalar, hastalara mycobacterium vaccae verildiğinde daha iyi yaşam kalitesi ve daha az stresli oldukları gözlemlenmiştir.

Bilim adamları ayrıca bakterileri sıçanlara enjeksiyon ve ağız yoluyla vererek test ettiler ve sonuçları diğer kontrol grubuyla karşılaştırdılar. Bilişsel yetenek, düşük stres ve daha iyi konsantrasyon açısından 3 hafta süren kayda değer faydalar olduğunu bulmuşlardır.

Topraktaki Mycobacterium antidepresan bakteriler, bilişsel işlevleri, Crohn hastalığı ve hatta romatoid artrit için araştırılmaktadır.

Bahçe işleri ile uğraşan insanlar, toprak mikrobu ile topikal temas kurarak veya teneffüs ederek nefes yoluyla vücutlarına alırlar. Deri üzerinde bulunan açık, küçük kesikler ise bu bakterilerin kan akışına karışmasını sağlar.

bitki ekimi

Bu nedenle, bahçe ile uğraşmak, stresi azaltabilir ve kendi başına ruh halini düzenlemeye yardımcı olur, bahçe ile uğraşmanın insanı mutlu etmesinin bilim tarafından kanıtlanmış olması büyüleyici.

Mycobacterium vaccae’nin sağladığı sağlık yararlarından faydalanmak için, bahçenize günlük tüketebileceğiniz meyve ve sebzeler ekebilir, miss kokan çiçekler yetiştirip kendinizi mutlu edebilirsiniz! Üstelik arılar ve diğer tozlaştırıcılar da bunu takdir edecektir!

Kaynak: https://realfarmacy.com/antidepressant-soil

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu