Doğal YaşamRuh ve Zihin

Doğa’nın İnsanlar ve Sağlık Üzerindeki Olumlu Etkileri!

Doğa… Özellikle kriz dönemlerinde alıp başını gitmek, şehrin karmaşasından uzaklaşmak istersin. Bu bazen yalnızca farklı bir şehre gitmek içindir. Nereye gittiğinin, iyi ya da kötü olmasının bir önemi yoktur aslında. Uzaklaşmanın iyi geleceğini düşünürsün…

Uzaklaşmak yalnızca kendini iyi hissetmen için yeterliyken, bunu bir de doğada yaşamaya başlayarak yaptığında neler olacağını hayal etmek hiç de zor değildir. Ancak çok az sayıda insan halihazırda doğa ile iç içe yaşama imkanına sahip. Zaten azalan ormanlar ve yeşillik yüzünden birçoğumuz doğanın ne olduğunu bile unutmuş durumda. Bizler de buradan hareketle o doğayı hatırlatmak için onun olumlu etkilerini ortaya koyalım istedik.

1. Doğa mutluluk verir ve hayatı anlamlandırmamızda kolaylık sağlar!

Doğa içinde mutlu kadın

Bugüne kadar doğanın insan psikolojisi üzerine yapılan araştırmaların ortak sonucudur: Doğa ile ne kadar iç içe olursak o kadar mutlu oluruz.

2. Şehirde yaşayanlara kıyasla doğada yaşayanlar daha az strese maruz kalır!

Doğa daha az stres verir

Japonya’da 280 katılımcı ile yapılan bir araştırmada, katılımcıların yarısı ormana yarısı da şehir merkezine gönderildi. Ertesi gün şehirdekiler ve ormandakiler yer değiştirdi. Araştırma sonucunda bilim insanları ormanda yaşayanları, şehirde yaşayanlara göre daha düşük kan basıncına sahip olduklarını ve daha az strese maruz kaldıklarını ortaya koydu.

ilgili yazı: Beyinde Meditasyon Etkisi

3. Doğa en doğal Antideprasandır.

Doğa içinde kollarını açmış kadın

Bir öğretmen görevi gören doğa, kendimizi bunalmış ve cesaretimiz kırılmış hissettiğimizde bize mutlu olmayı öğretir.

ilgili yazı: Prof. Dr. Irving Kirsch: ‘Antidepresanlar Hiçbir İşe Yaramıyorlar ve Yan Etkileri Korkunç’

4. Doğada yürüyüş yapmak bağışıklık sistemimizi ve kaslarımızı güçlendirir.

Doğada yürüyüş yapan kadın

Yalnızca ruhumuzu değil, bedenimizi de güçlendirir. Bitkilerden yayılan kimyasalların insanların bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmış bir bilgi.

Bağışıklık Sistemi konulu yazılar

5. Doğada zaman geçirmek yaratıcılığımızı artırır.

Doğada zaman geçiren kadın

Modern yaşamın en kötü alışkanlıklarından biridir telefonla bağımlı yaşamak. Ne zaman sıkılsak ekranda kendimizi bir şeyleri kaydırarak buluyoruz çünkü. Sıkılmanın yaratıcılığı artırdığına dair birçok bilimsel kanıt var ancak sonunda elimize telefon alıyorsak sonuç değişiyor. Sıkıldığımızda doğada zaman geçirmek ise yaratıcılığımızı artırıyor.

6. Doğayla iç içe yaşamak acılara dayanma gücümüzü artırıyor.

Doğa da elinde çiçek tutan kadın

Genetik açıdan vücudumuz doğa ile iç içe yaşamak için kurgulanmış. Doğada, onunla iç içe yaşamak bizi acı ve üzüntülerden uzak tutuyor.

ilgili Yazı: Nefes, Aşk ve Gülmek: Depresyon Tedavisi İçin Doğal Yollar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu