Sağlık

Elektronik Sigara Zatürre Riskini Artırıyor

Elektronik sigara dumanının, zatürreye sebep olan pnömokok bakterilerinin solunum yolları hücrelerine bağlanmasını kolaylaştırabileceği gösterildi.

European Respiratory Journal’ de yayınlanan araştırmada üç farklı deney yapıldı.

Birinci deneyde insan burun epitel hücreleri, nikotin bulunan ve nikotin bulunmayan elektronik sigara dumanına maruz bırakıldı.

PAFR seviyelerinin, nikotinli veya nikotinsiz dumana maruz kalan hücrelerde kontrol grubu hücrelerine göre 3 misli yükseldiği, bu hücrelere pnömokok bakterileri bulaştırıldığında havayollarına yapışan bakteri miktarının da 2 misli arttığı belirlendi.Elektronik Sigara Çeşitleri

Fareler üzerinde gerçekleştirilen ikinci deneyde, havayollarını döşeyen hücrelerdeki PAFR (platelet-activating factor receptor) seviyelerinin ve bunlara yapışan bakterilerin arttığı tespit edildi.

Üçüncü deney ise 11 sigara kullanıcısı ve 6 elektronik sigara kullanmayan kişinin burun epitel hücreleri üzerinde gerçekleştirildi.

Bu kişilerin havayolu hücrelerindeki PAFR seviyeleri ölçüldükten sonra beş dakika için elektronik sigaradan en azından on nefes çekmeleri istendi.

Dumanı çektikten bir saat sonra havayolları hücrelerindeki PAFR seviyelerinin 3 misli yükseldiği görüldü.

Uzmanlar, bu sonuçları elektronik sigaraların da tıpkı tütün sigaraları ve kirli hava gibi oksidatif strese yol açan serbest oksijen radikalleri ihtiva ettiğini ve bunun da PAFR aktivitesini artırdığını düşünüyorlar.


Elektronik Sigara Zatürre riskini nasıl artıyor?

Araştırma, havayollarını döşeyen hücreler tarafından üretilen PAFR üzerinden gerçekleştirildi.

Araştırmayı yapan uzmanlar, daha önce bakterilerin havayolları hücrelerine tutunmak için PAFR’ ı kullandıklarını, bunun da zatürre oluşumunu kolaylaştırdığını göstermişlerdi.

Bu araştırmada olduğu gibi elektronik sigara dumanına maruz kalan hücrelerde PAFR seviyelerinin artması, bakterilerin havayolları hücrelerine yapışmalarını, bu da zatürre riskini artırıyor.

Sigara dumanı ve hava kirliliğinin de PAFR seviyelerini artırdığı biliniyor.


Gelelim neticeye

Topluma zararsız olarak sunulan elektronik sigaraların masum olmadıkları ve tıpkı tütün sigaraları gibi uzak durulması gerektiği bir kere daha gözler önüne seriliyor.

Yazar:  Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Kimdir?

Kaynak: http://erj.ersjournals.com/content/51/2/1701592


Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Kimdir?

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta

09.01.1955 yılında Kayseri’ de doğdu. Dişhekimi/şair Turhan Nesimî Bey ve Fevziye Hanım’ ın oğludur. Kayseri’ de Salih Avgun Paşa İlkokulu’ nda 4 sene okudu, beşinci sınıfı İstanbul Koca Ragıp Paşa İlkokulu’nda tamamladı. Hazırlık sınıfını Alman Lisesi’ nde okudu. İstanbul Erkek Lisesi’ ni (1973) ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ ni (1979) bitirdi. 1984’de göğüs hastalıkları uzmanı, 1986’da doçent, 1996’ da profesör oldu. 1981’ de Feryal Hanım ile evlendi; oğlu Umut 1982, kızı Bestegül 1991 doğumludur. Almanca ve İngilizce bilir. 2008 tarihinde emekli olarak üniversiteden ayrılmış olup özel muayenehanesinde çalışmakta ve serbest yazarlık yapmaktadır. Yazıları birçok günlük gazete ve internet sitesinde yayınlanmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu