Beslenme

Günde Bir Kaşık Zeytinyağı Meme Kanserini Uzak Tutabilir

Bu yazının orijinal başlığı: A tablespoon of olive oil a day could keep breast cancer away yani Günde bir kaşık zeytinyağı meme kanserini uzak tutabilir.
Bu kafiyeli başlık Amerikalıların bir özlü sözüne nazire olarak kullanılmış: An apple a day keeps the doctor away yani Günde bir elma doktoru uzak tutar. Türkçesinde kafiye yok maalesef.

Meme kanseri cilt kanserinin yanı sıra en yaygın olarak teşhis edilen kanser türü ve vakaların % 85’i yaşam biçimine bağlı genetik mutasyonlar nedeniyle oluşuyor. Bu genetik mutasyonlar hücresel yaşlanma süreci yavaşlatılarak, hücrelerdeki kronik enflasyonu azaltılarak ve hücrelerimizin genel sağlığı iyileştirilerek önlenebilir. Bunu yaparken en güçlü araçlar mutfağımızda bulabileceğimiz yiyeceklerdir.

İşte zeytinyağı kurtarmaya geliyor…

zeytinyağıZeytinyağındaki oleokantal, oleropen, hidroksitirozol ve tirozol gibi güçlü fenolik bileşiklerin meme kanserine özel faydalar sağladıkları gösterildi.

Aslında günde bir yemek kaşığı natürel sızma zeytinyağı tüketerek meme kanseri riskini azaltabilir ve kanser hücrelerini kuvvetlenmeden öldürebilirsiniz.

Saldırgan meme kanseri riskini % 68 azaltıyor!

Bir randomize kontrollü çalışmada araştırmacılar meme kanseri geçmişi olmayan, yaşları 60-80 arası 4.282 kadını takip etmişler. Araştırmacılar zeytin yağından alınan her % 5 kalorinin saldırgan meme kanseri riskini % 28 azalttığını bulmuşlar.

1600 kalorilik bir diyette % 5 80 kalori yapar ki bu da 2 tatlı kaşığı zeytinyağı demektir. Çalışmada ortalama zeytinyağı alımı 1,5 yemek kaşığı olduğundan araştırmacılar katılımcıların saldırgan meme kanseri riskinin % 68 daha düşük olduğunu hesaplamışlar.

Meme kanserinin tekrarlama riskini azaltabilir!

Bir diğer randomize çalışmada meme kanseri tedavisinden sonra 307 kadına iki seçenek verilmiş; ya normal beslenmelerine devam etmeleri ya da bol zeytinyağlı Akdeniz diyeti uygulamaları. 108 kadın zeytinyağlı Akdeniz diyetini seçmiş.

İlk takip süresi olan 3 yılın sonunda normal beslenen grupta 11 meme kanseri tekrarı görülürken Akdeniz diyeti uygulayanlar arasında hiç tekrar görülmemiş. Akdeniz diyeti uygulayanların kan tahlilleri özellikle A vitamini ve beta karoten olmak üzere daha yüksek vitamin düzeyleri daha düşük enflasyon gösteriyormuş.

Sızma zeytin yağı kanser hücrelerini doğrudan öldürüyor!

Araştırmacılar oleokantal polifenolünü laboratuvarda kanser hücreleri üzerine koyduklarında 30 dakika içinde oleokantalin kanser hücrelerinin yıkılarak ölmesine neden olduğunu görmüşler. Çok şaşırtıcı olarak araştırmacıların bu buluşu, bu mütevazı polifenolün hücrelere sızabildiği ve sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanser hücrelerini toksik enzimler salgılayarak içten öldürdüğünü gösterdi.

Benzer laboratuvar çalışmalarında sızma zeytinyağının tümörlerin görünümünü değiştirebilme, görülme sıklığını düşürme, çoğalma ve büyümelerini azaltma gibi etkileri olduğu kanıtlandı.

Verilebilecek en iyi tavsiye sızma zeytinyağının günlük beslenmeye dahil edilmesi olacaktır. Birçok kişi tarafından iyi tolere edilen bir gıda kaynağıdır ve sağlık açısından pek çok yarar sağladığı gibi kanser riskini düşürmek için de etkili ve güvenli bir besindir.

Çalışmaların çoğu günde 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı alımının yararlı olduğunu gösteriyor. İyi kalite bir sızma zeytinyağı seçin ve en iyi tüketim yolu çiğ olarak olduğundan salatalarınıza, sebzelerinize, yediklerinize çiğ olarak ilave edin.

Bu yazılarımız ilginizi çekebilir: 


Çeviri: Nurçin Çağlar
Sağlıklı Yaşıyoruz

Sağlıklı Yaşıyoruz notu: Bu yazıyı okuduğunuzda biz artık zeytinyağının yararlarını biliyoruz demiş olabilirsiniz. Hatta “günaydın” da diyebilirsiniz. Amerikalıların “good morning after supper” (akşam yemeğinden sonra günaydın) sözünü ben çok severim. Sağ olsun Prof. Dr. Canan Karatay zeytin ve zeytinyağının ne kadar yararlı olduğunu her fırsatta anlatıyor. Ama bizde yabancı seslere çok değer verildiği için bu yazıyı da tercüme ettim. Ancak bu yazının üzerine Canan hocamız ne kadar da haklı demeden geçemeyeceğim. Ayrıca bu yazıda iyi kalitede zeytinyağı tavsiye ediliyor çünkü zeytinyağı kusurlu ise içinde bu marifetli polifenoller bulunmuyor. Zeytinyağından ilaç gibi faydalanmak istiyorsak ilaç gibi, kusursuz zeytinyağı bulmalıyız. Bunun için www.woto.com/zeytinyagi adresinden bilgi edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu