Bitkisel Tedaviler

Kemik Erimesi (Osteoporoz) Tedavisi İçin Dr. Ümit Aktaş’tan Bitkisel Kürler

Osteoporoz Nedir?

Osteoporoz, “ kemik yoğunluğundaki aşırı düşüş nedeniyle kemiklerin çok daha kırılgan bir yapıya dönüşmesi ile oluşan bir kemik hastalığı” olarak tanımlanır. (2)

50 yaşın üzerindeki her iki kadından birinin (%50) ve dört erkekten birinin (%25), Kemik Erimesi (osteoporoz) nedeniyle bir kemik kırılması yaşayacağı anlamına gelir.

Kemik Erimesi - osteoporoz

Mikroskop altında incelendiğinde, osteoporotik kemikler gözle görülür şekilde anormal doku yapısını içerir. Kemik Erimesi (Osteoporoz), kemiklerde kemik kırılmalarına, kemik ağrısına ve bazen de bir Dowager kamburluğu (üst sırttaki torasik omurun anormal bir dış eğriliği) gibi diğer komplikasyonlara yol açabilecek küçük delikler veya zayıf alanlar oluştuğunda meydana gelir.


Kemik Erimesi İçin Doğal Kürler

Kemik erimesi (osteoporoz) özellikle menopoz sonrası kadınlar için büyük bir problemdir. Fakat maalesef genç insanlarda da kemik erimesi sıklığı giderek artmaktadır.

Burada glüten hassasiyetinin rolü büyüktür. Glüten hassasiyeti ve Çölyak hastalığı kemik erimelerine sebep olur. Kemik erimesinden şikâyetçi olan hastalar, asla buğday ürünleri yememeli ve glütensiz beslenmeye geçmelidir.

Kemik erimesi

Kemik erimesinden korunmak için D vitamini seviyeniz yüksek olmalıdır. Doktorunuza rica ederek D vitamini seviyenize baktırın.

Eğer eksikse, D vitamini takviyesi kullanın. D vitamininin kan seviyesinin, 80 ng/ml olması tavsiye edilir.

Menopoz sonrası kemik erimesinden (Osteoporoz) korunmak amacıyla verilen hormon tedavileri meme kanseri riskini artırmaktadır. Bu yüzden hastalarımıza hormon replasman tedavilerini önermiyoruz.

Kemik Erimesine Karşı Kalsiyum Kürü

5 adet organik yumurta kabuğu güzelce yıkanır, cam bir kavanozun içine alınır. Üzerine 6 limonun suyu ve 2 limonun kabuğu rendelenerek konulur.

Kavanozun ağzı bir tülbentle kapatılarak serin ve loş bir ortamda bekletilir. Yumurta kabukları tam olarak eriyince, içine 2 yemek kaşığı hakiki kara kovan balı eklenir.

Koyu renkli bir şişeye alınır ve karanlık bir dolapta bekletilir. Her yemekten sonra 1 çay kaşığı alınmalıdır.

Kemik Erimesini Engelleyen Kuru Erik Kürü

Kuru mürdüm eriğinin kemik erimelerini (Osteoporoz) engellediği gösterildi.

Kemik erimesi riski taşıyanlar her gün bir avuç dolusu kuru mürdüm eriği tüketmelidirler.

Kemik Erimesi İçin Hayıt Otu Kürü

hayıt otu

Kaynamakta olan 250 ml. içme suyunun içine 1 tatlı kaşığı hayıt otu tohumu (Vitex agnus castus) atılır. 3 dakika kısık ateşte kaynatılır.

Altı kapatılır, kapağı örtülerek 5 dakika demlenmeye bırakılır. Süzülür ve sıcak olarak içilir.

Sabah ve akşam günde 2 kez taze hazırlanıp içilmelidir. Özellikle bayanlarda görülen kemik erimesi (Osteoporoz) üzerinde etkilidir.

Kaynak Kitap: Dr. Ümit Aktaş-Bitkisel Kürlerle İlaçsız Tedavi


Dr. Ümit Aktaş Kimdir?

Dr. Ümit Aktaş
Fitoterapi Uzmanı, M.Sc., PhD (C) Akupunktur Uzmanı, M.D.

1970 doğumlu olan Dr. Ümit Aktaş, Türkiye’de Fitoterapi uzmanı olarak eğitim alan ilk Tıp doktorlarından bir tanesidir.

Tıp Fakültesi eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Akupunktur Uzmanlık eğitimini Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Fitoterapi Yüksek Lisans eğitimini ise Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde tamamlamıştır.

İstanbul’da kendi kliniğinde hasta kabul eden Dr. Ümit Aktaş, halen Bahçeşehir Üniversitesi Fitoterapi Eğitim Koordinatörü olarak görev yapmaktadır.

Web Sites: https://www.umitaktas.com/

Dr. Ümit Aktaş’ın Kitapları

İLAÇSIZ YAŞAM, (2013). AKTAŞ ÜMİT, Hayy Kitap, Basım sayısı:12, Sayfa Sayısı 240, ISBN: 6055181185, Türkçe

BİTKİSEL KÜRLERLE İLAÇSIZ TEDAVİ, (2015). AKTAŞ ÜMİT, Hayy Kitap, Basım sayısı:7, Sayfa Sayısı 182, ISBN: 6059841085, Türkçe

MUTLULUK KÜRLERİ , (2016). AKTAŞ ÜMİT, Hayy Kitap, Basım sayısı:8, Sayfa Sayısı 312, ISBN: 9786059841658, Türkçe

DİYABET VE ZAYIFLAMA KÜRLERİ , (2017). AKTAŞ ÜMİT, Hayy Kitap, Basım sayısı:2, Sayfa Sayısı 359, ISBN: 9789752477162, Türkçe

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu