BitkilerBitkisel Tedaviler

Kiraz Sapı Çayı Faydaları – Nasıl Hazırlanır?

Kiraz sapı çayı (kurutulmuş) yüksek oranda A, B1 ve C vitamini içerir. Kirazın sadece kendisi değil sapı, ağacının kabuğu ve yaprakları da sağlığa faydalıdır. Kiraz yedikten sonra saplarını atmayın. Kiraz sapını gölgede kurutarak daha sonra çay yapabilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayı’nın Kısaca Faydaları:

 • Sakinleştirici etkisi vardır.
 • Susuzluğu giderir.
 • Böbreklere faydalıdır.
 • İdrar söktürücüdür.
 • Kanı temizler.
 • Böbrek taşı oluşumunu geciktirir.
 • Kolesterolün düşürülmesine yardımcıdır.
 • Fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Karaciğere faydalıdır.
 • Kilo vermeye yardımcıdır.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir.
 • Kurutulmuş kiraz sapının faydaları.
 • Kurutulmuş kiraz sapının kendine özgü basit bir kimyasal yapısı ve mükemmel bir biyokimyası vardır.
 • Karmaşık olmayan, düzenli ve belirgin bir selülozik yapıya sahiptir. İçerdiği etkin maddelerin azlığı ve bağımsızlığı onu tedavi amaçlı kullandığınız takdirde çok güçlü kılmaktadır.

kiraz sapı çayının ve kirazın faydalarıKiraz Sapı Çayı’nın ve Kirazın Faydaları

Kurutulmuş kiraz sapının kendine özgü basit bir kimyasal yapısı ve mükemmel bir biyokimyası vardır. Karmaşık olmayan, düzenli ve belirgin bir selülozik yapıya sahiptir. İçerdiği etkin maddelerin azlığı ve bağımsızlığı onu tedavi amaçlı kullandığınız takdirde çok güçlü kılmaktadır.

Kirazın tuz dengesini olumsuz etkilemeden vücuttan su atması bilinen en genel özelliğidir. Vücuttan hem su atar hem de kanı sulandırır. Damarların dostudur. Bu sayede kalbin daha rahat çalışmasını sağlar. Bu özellik meyvelerde çok ender görülen bir özelliktir. Damarların içten yağlanmasına karşı önleyici gücü oldukça kuvvetlidir.

Sabahları aç karnına tüketilecek bir avuç-kiraz kötü huylu kolestrolün olumsuz etkisine karşı gün boyu adeta bir kalkan oluşturur. Triglyseridin ve kolestrolün düşürülmesinde ve dengelenmesinde etkilidir. “Nasıl olsa bir avuç kiraz tükettim, gün içerisinde ne yiyeceğime dikkat etmeme gerek kalmadı” şeklinde düşünmek de pek tabii yanlıştır.

Kurutulmuş kiraz sapı çayını bilmeyen yoktur. Ancak, bu çayı genç erkeklerin kullanmaması önerilir. Erkeklerde en erken kullanılacak yaş 40 ve sonrasıdır.

Genç kadınlar da en erken 15 yaşından sonra kurutulmuş kiraz sapı kürü uygulayabilirler.

Kirazın prostat şikayetlerinin ortadan kaldırılmasında muhteşem bir etkisi vardır. Ancak, tek başına kür olarak prostat şikayetlerine karşı etkili değildir. İkinci bir bitkiyle beraber kullanılması şarttır.


Kiraz Sapı Çayı’nın Menstrüasyona Bağlı Ödeme Karşı Faydaları ve Kullanımı:

Regl dönemlerinde pek çok bayan vücutlarında oluşan şişmelerden şikayetcçidirler. Estetik açıdan can sıkıcı olan bu durumdan kurtulmanın en kolay yolu kurutulmuş kiraz sapıdır. Kiraz sapını kaynatıp içmek hem dolaşımı ve toksin atılımını kolaylaştırmakta, hem de vücutta oluşan şişliği (özellikle yüz kısmında) yok etmektedir. Kurutulmuş kiraz sapı kürü, regl döneminin ödemine karşı etkili bir kür iken, organ veya doku ödemine karşı etkisi çok azdır.


Kiraz Sapı Çayı’nın Hazırlanışı

Kaynamakta olan bir litre suya yaklaşık bir avuç kiraz sapını atınız. Beş dakika ağzı kapalı olarak kısık ateşte kaynatınız. Soğuduktan sonra süzünüz ve bir şişeye doldurarak buzdolabında koruyunuz. Aç veya tok, regl süresince her gün bir su bardağı içiniz. Hazırlanan kiraz sapı suyu buzdolabında üç gün bekleyebilir. Üç günden sonra artan miktarı kullanmayınız. Gerekiyorsa yeniden her üç günde bir taze olarak hazırlayınız. Satın aldığınız kiraz sapları tozlu ise soğuk suda yıkayabilirsiniz. Kesinlikle sıcak suda yıkamayınız.

Kiraz sapı çayı’nın toksin atıcı ve dolaşım bozukluğuna faydası ve hazırlanışı:

Kaynamakta olan bir litre suya yaklaşık bir avuç kiraz sapını atınız. Yedi dakika ağzı kapalı olarak kısık ateşte kaynatınız. Kaynama süresi tamamlandıktan sonra, soğumasını beklemeden süzünüz ve bir şişeye doldurarak buzdolabında koruyunuz. Yemeklerden yarım saat önce veya yemeklerden iki saat sonra günde sadece bir su
bardağı içilir. Bir hafta uygulandıktan sonra üç gün ara verilir, tekrar bir hafta uygulanır ve sonra kür sonlandırılır. Hazırlanan kiraz Sapı suyu buzdolabında üç gün bekleyebilir. Üç günden sonra artan miktarı kullanmayınız. Gerekiyorsa yeniden her üç günde bir taze olarak hazırlayınız. Satın aldığınız kiraz sapları tozluysa soğuk suda yıkayabilirsiniz. Kesinlikle sıcak suda yıkamayınız.


Kiraz Sapı Banyosu (Vücut ve ayaklar için)

Bu tarif şişkin gözler ve yorgun ayaklar içindir; 4 tutam kiraz sapını 3 litre suda 10 dakika kaynatın. Kaynama bitiminde içine 20 gram çubuk tarçın tanesi ve 5 gram ıhlamur (15-20 yaprak) ilave edin. Hazırladığınız bu karışımla yapacağınız banyo, cildinize nefes aldıracak. Bir kaba bu karışımdan koyun ve içinde ayaklarınızı 20 dakika kadar bekletin. Ağrılarınızdan kurtulduğunuzu ve ayaklarınızın güzelleştiğini fark edeceksiniz.

Not: Hekiminizin verdiği ilaçIar varsa mutlaka kullanınız. Buradaki uygulamayı bir destekleyici olarak kullanınız. Öncelikle bilmeniz gereken nokta, kullanacağınız bitkiye karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Bu konuda hekiminizin görüşünü alınız. Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun,  yazıdaki bilgilerle kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Bu yazıda ki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu