BeslenmeDiyabet

Probiyotikler Şeker Hastalığını Engelliyor! Probiyotikler ve Diyabet İlişkisi

Şeker Hastalığı ve Probiyotikler

Bağırsak bakterileri

Bağırsaklarınızda bulunan faydalı bakterilerin Şeker hastalığını engellediğini biliyor muydunuz?

Şeker hastalığı (Diabetes Mellitus), çağımızın en önemli sağlık problemlerinden birisi haline geldi. Her geçen gün Şeker Hastalığına yakalananların sayısı artıyor.

Ülkemizde şu anda 5 milyonun üzerinde Şeker hastası olduğu biliniyor. Korkunç bir rakam! 2035 yılına kadar, Türkiye’nin dünyada Şeker hastalığının en sık görüleceği ilk 10 ülke arasına gireceği tahmin ediliyor.

Diyabet (Şeker Hastalığı) konulu yazılar

Şeker hastalığının komplikasyonları daha da büyük bir bela:

diyabet

Kalp damar hastalıklarının bir numaralı risk faktörü Şeker hastalığı. Dünyadaki ölümlerin bir numaralı sebebi de kalp damar hastalıkları.

Henüz yakın geçmişte açıklanan rakamlar, ABD’de uygulanan yağdan yoksun diyetlerin, beklendiği gibi Şeker hastalığının görülme sıklığını azaltmadığı, tam tersine arttırdığını gösterdi. Yani ağır diyetler uygulamak da toplum genelinde Şeker Hastalığını azaltmaya fayda etmiyor.

Diyabet (Şeker Hastalığı) konulu yazılar

Günümüzde Şeker hastalığının tedavisi için kullanılan ağızdan alınan ilaçlar ve insulin enjeksiyonları, sadece geçici olarak kan şekerini düşürmeye yarıyor ve hastalığı tedavi etmiyor. Bir kere Şeker hastası olan hasta, maalesef ömür boyu hastalığa mahkum ediliyor.

Kullanılan ilaçların yan etkileri de cabası. Çünkü şeker hastalığı otoimmün bir hastalık, yani bağışıklık sisteminin pankreas dokusuna saldırmasıyla ortaya çıkıyor. Tedavi etmek için de, öncelikle bağışıklık sisteminin dengeli ve doğru çalışmasını sağlamanız gerekiyor, kan şekerini düşürmek yeterli olmuyor.

Oysa doğal tedavi metodları ile Şeker hastalığını önlemek ve hatta tedavi etmek mümkün.

Bunun en çarpıcı örneği, Probiyotikler: Vücudunuzda bulunan probiyotikler, Şeker hastalığını önleyebiliyor.

Diyabet (Şeker Hastalığı) konulu yazılar


Probiyotikler

probiyotikler nelerdir? probiyotik içeren besinler

Vücudumuzda bulunan faydalı bakteriler bağışıklık sisteminin ilk savunma duvarı olarak görev yapıyorlar. Vücudumuzdaki sindirimi gerçekleştiriyorlar, K Vitamini, H vitamini ve Serotonin gibi sağlığımız için çok önemli maddelerin üretimini yapıyorlar.

Zararlı mikroorganizmaların çoğalmasını ve hastalık yapmasını engelliyorlar. Vücudumuz için hayati öneme sahipler.

Probiyotik (Yararlı Bakteriler) konulu yazılar

Probiyotiklerin yokluğunda gelişebilecek hastalıklar

  • Şeker hastalığı
  • Romatizma
  • Alerjiler
  • Bağışıklık sistemi hastalıkları
  • Kanser

Probiyotikler Çok Kalabalıklar

bakteri

Vücudumuzu oluşturan 10 trilyon hücre varken, probiyotiklerin sayısı, hücre sayımızın tam 10 katı: 100 trilyon probiyotiğimiz var vücudumuzda.

İlk probiyotiklerimizi normal doğum esnasında annemizin doğum kanalından geçerken alıyoruz. Anne sütü probiyotiklerin beslenmesini ve sayılarının artmasını sağlıyor. Fakat yaşam boyunca dengesiz beslenme ve kontrolsüz antibiyotik kullanımı gibi sebepler, probiyotik kaybına yol açıyor. Örneğin, bir kür antibiyotik kullanmak, vücudumuzdaki probiyotiklerin %90’ının ölmesine sebep oluyor.

Dr. Danska liderliğinde yürütülen, Bern Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi ortak çalışmasında, bağırsaklarımızda bulunan faydalı bakterilerin şeker hastalığını önleyen birtakım biyokimyasal maddeler ve hormonlar salgıladığı tespit edildi.

Probiyotik (Yararlı Bakteriler) konulu yazılar

Şu anda, bu keşiften faydalanarak, Şeker hastalığını tedavi edebilmek için faydalı bakterilerin (Probiyotiklerin) kullanılmasına dayalı bir tedavi geliştiriliyor. Bilim adamları, faydalı bakteri takviyesine dayalı bu tedavinin, Şeker hastalığı gelişmesini engelleyebileceği ve ömür boyu diyabet ilaçları almayı sona erdireceğini düşünüyor.

Vücudumuzu tanırsak ve doğal hayatı koruyabilirsek ne kadar çok şeyi başarabileceğimizin farkında mısınız? Sadece bağırsaklarınızdaki faydalı bakterileri destekleyerek Şeker hastalığını engelleyebiliyorsunuz. Üstelik hiçbir yan etki olmadan!

İyileşme gücünüz içinizde gizli, yeter ki farkına varın ve vücudunuzu destekleyin.

Kalp Sağlığı konulu yazılar


Kaynak:

J. G. M. Markle, D. N. Frank, S. Mortin-Toth, C. E. Robertson, L. M. Feazel, U. Rolle-Kampczyk, M. von Bergen, K. D. McCoy, A. J. Macpherson, J. S. Danska.Sex Differences in the Gut Microbiome Drive Hormone-Dependent Regulation of Autoimmunity. Science, 2013; DOI: 10.1126/science.1233521


Dr. Ümit Aktaş Kimdir?

Dr. Ümit Aktaş
Fitoterapi Uzmanı, M.Sc., PhD (C) Akupunktur Uzmanı, M.D.

1970 doğumlu olan Dr. Ümit Aktaş, Türkiye’de Fitoterapi uzmanı olarak eğitim alan ilk Tıp doktorlarından bir tanesidir.

Tıp Fakültesi eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Akupunktur Uzmanlık eğitimini Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Fitoterapi Yüksek Lisans eğitimini ise Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde tamamlamıştır.

İstanbul’da kendi kliniğinde hasta kabul eden Dr. Ümit Aktaş, halen Bahçeşehir Üniversitesi Fitoterapi Eğitim Koordinatörü olarak görev yapmaktadır.

Dr. Ümit Aktaş, Mutluluk Kürleri, İlaçsız Yaşam ve Bitkisel Kürlerle İlaçsız Tedavi adlı kitapların yazarıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu