Bitkisel Tedaviler

Tiroid Hastalıkları Tedavisi İçin Dr. Ümit Aktaş’tan Doğal Bitkisel Kürler

Son yıllarda, tiroid hastalıklarında ciddi bir artış görüyoruz. Burada da yine beslenmenin bozulması en önemli etkendir. Genetiği değiştirilmiş gıdalar (özellikle GDO’lu soya), kimyasal katkı maddeleri ve glüten intoleransı tiroid hastalıklarında önemli rol oynar.

Amalgam dolgular cıva zehirlenmesi yapabilir. Cıva selenyum mineralini azaltarak tiroid hormonlarının salgısını engeller. Tiroid hastaları amalgam dolgularını çıkartmalıdır.

Tiroid

Selenyum tiroid nodüllerini küçültür ve tiroid fonksiyonlarını düzenler. Selenyumdan zengin olan soğan, sarımsak gibi besinleri bolca tüketmeniz ve gereken yerde selenyum takviyesi almanızda fayda vardır.

Tam tahıllı ürünler ve şeker, tiroid fonksiyonlarını bozar. Tiroid hastaları bunlardan uzak durmalıdır.

İyot, tiroit sağlıgı için gereklidir ve bol alınmalıdır. Her gün en az 1 porsiyon iyot zengini gıda tüketmelisiniz. İyot içeren gıdalar:

  • Balık (küçük balıklar, deniz balığı)
  • Yumurta
  • Deniz ürünleri

İyot emilimini bozan aşağıdaki gıdalardan kaçınmanız gerekir.

  • Karalahana
  • Hardal
  • Çam fıstığı
  • Fıstık
  • Soya fasülyesi

Tiroid Hastalığı İçin Doğal Kürler

Tiroit İçin Hindistancevizi Yağı Kürü

Tiroit hastaları sadece sağlıklı yağlar tüketmelidir. Sağlıklı yağlar derken saf sızma zeytinyağı, tereyağı ve hindistancevizi yağını kastediyoruz.

Tiroid hastalıklarında, hindistancevizi yağı özel bir yer tutar. Hindistancevizi yağı, orta zincirli yağ asitleri yönünden zengin bir doymuş yağdır. Orta zincir uzunluğunda trigliseritler (MCT) olarak bilinen orta zincirli yağ asitleri, metabolizma artışı ve kilo kaybı sağlar. Hindistancevizi yağı, metabolizmayı arttırırken bazal vücut ısısını da artırır ve vücuttaki depo yağların yıkımını sağlar.

Hindistan cevizi yağı

Metabolizması yavaş çalışan tiroid hastaları hindistancevizi yağı kürü uygulamalıdır.

Bu kür, her gün 3 öğününüzün her birine 1 silme yemek kaşığı hindistancevizi yağı katılması şeklinde uygulanır. Hindistancevizi yağını yakmayınız, yemeklerinizi pişirdikten sonra altını kapattığınız anda üzerine ilave edip karıştırınız.

Trans yağlar, vücutta elimine edilirken oksidatifstres yaratırlar ve tiroid dokusuna zarar verirler.

Hindistancevizi yağı gibi doymuş yağlar, oksidatif stres yaratmaz ve tiroid dokusunu korurlar.

Hipotiroidi İçin Turp Ve Kereviz Kürü

Kereviz kökü

Yumruk büyüklüğünde 1 kereviz rendelenir. Üzerine 2 limon suyu sıkılır, güzelce karıştırılır. Ağzı kapalı bir kaba konulup buzdolabında 1 saat bekletilir. Ayrı bir yerde, yine yumruk büyüklüğünde bir siyah turp rendelenir, bir çimdik kaya tuzu eklenerek ağzı kapalı bir kapta ve buzdolabında 1 saat bekletilir. Her iki karışım da aynı anda çıkarılır, bir kabın içine güzelce sıkarak suları süzülür ve karıştırılır. 1 çay kaşığı kimyon eklenir ve içilir.

Özellikle Hashimato’ya bağlı hipotiroidi hastalarının her gün hazırlayıp, akşam yemeğinden 2 saat sonra içmeleri son derece faydalıdır.

Tiroid Nodülleri İçin Tere Tohumu Kürü

100 ml. çörekotu yağının içine 40 gr. tere tohumu eklenerek cam bir kavanoza alınır. 14 gün boyunca karanlık ve loş bir köşede ağzı kapalı olarak bekletilir.

Her sabah ve akşam 1 tatlı kaşığı olarak alınır. 3 ay boyunca devam edilmelidir.

Tiroid nodüllerini küçültmekte son derece etkili bir kürdür.

Kaynak Kitap: Dr.Ümit Aktaş-Bitkisel Kürlerle İlaçsız Tedavi


Dr. Ümit Aktaş Kimdir?

Dr. Ümit Aktaş
Fitoterapi Uzmanı, M.Sc., PhD (C) Akupunktur Uzmanı, M.D.

1970 doğumlu olan Dr. Ümit Aktaş, Türkiye’de Fitoterapi uzmanı olarak eğitim alan ilk Tıp doktorlarından bir tanesidir.

Tıp Fakültesi eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Akupunktur Uzmanlık eğitimini Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Fitoterapi Yüksek Lisans eğitimini ise Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde tamamlamıştır.

İstanbul’da kendi kliniğinde hasta kabul eden Dr. Ümit Aktaş, halen Bahçeşehir Üniversitesi Fitoterapi Eğitim Koordinatörü olarak görev yapmaktadır.

Web Sites: https://www.umitaktas.com/

Dr. Ümit Aktaş’ın Kitapları

İLAÇSIZ YAŞAM, (2013). AKTAŞ ÜMİT, Hayy Kitap, Basım sayısı:12, Sayfa Sayısı 240, ISBN: 6055181185, Türkçe

BİTKİSEL KÜRLERLE İLAÇSIZ TEDAVİ, (2015). AKTAŞ ÜMİT, Hayy Kitap, Basım sayısı:7, Sayfa Sayısı 182, ISBN: 6059841085, Türkçe

MUTLULUK KÜRLERİ , (2016). AKTAŞ ÜMİT, Hayy Kitap, Basım sayısı:8, Sayfa Sayısı 312, ISBN: 9786059841658, Türkçe

DİYABET VE ZAYIFLAMA KÜRLERİ , (2017). AKTAŞ ÜMİT, Hayy Kitap, Basım sayısı:2, Sayfa Sayısı 359, ISBN: 9789752477162, Türkçe

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu