Medical Cannabis - Kenevir Yağı

Yeni Bulgular Kenevir’in(Esrar) En Etkili Tıbbi Bitki Olduğunu Gösteriyor!

ABD’de birçok eyalette, Kenevir bitkisinin elde bulundurulmasının suç olmaktan çıkması ile birlikte, Colorado ve Washington eyaletlerinde, bitkiyi elde bulundurmak, satmak, taşımak, ve yetiştirmek artık tamamen yasal olmuştur. Federal Hükümetin Perşembe gün ki yeni kararından sonra, ülkenin diğer eyaletlerinde de bitki yakın bir zamanda yasal bir statüye sahip olabilecek.

Kenevir (Esrar) Bitkisinin Yasallaşması

Kenevir yağıGeçen yılın Kasım ayında Colorado eyaletinin Kenevir bitkisinin günlük kullanımını yasallaştırması, ABD’nin tarihinde önemli bir yer arz etmektedir. Bu yeni yasanın etkisi tüm ülkede hissedilmesi ile birlikte, yakında ülke genelinde bitkinin tıbbi faydaları ile ilgili milyonlara eğitim verme imkânları çoğalacaktır.

2012 yılında, Wahington eyelet seçimlerinde yürürlüğe giren I-502 yasası, Washington eyaletinde bitkinin hem tıbbi hem genel kullanımına olanak vermiştir. Bunun yanı sıra, Alaska, California, Connecticut, Maine, Massachusetts, Nevada, New York, Nebraska, North Carolina, Ohio, Oregon ve Vermont eyaletlerinde bitkinin kullanımı suç kapsamından çıkmıştır.

Kullanımı ve Satışı?

Bitkinin kullanımı ve satışı diğer eyaletlerde halen yasadışı olsa da, bazı şehir ve kasabalarda yeni yürürlüğe giren yerel yasalar bitkinin kullanımını suç olmaktan çıkarıyor veya emniyet görevlileri tarafından düşük öncelikli bir suç olarak kabul ediliyor.

Birçok eyalette yasallaştırma hareketlerinin yanı sıra, yeni yasallaştırmaya yönelik önergeler sunulmuştur.

Colorado ve Washington daki yasaların aynısının çıkarılması için diğer eyaletlerin öncelikle yasallaştırma kanunlarını, biraz zor olsa da, oy pusulaları ve eyalet binalarına yansıtmaları gerekmektedir.

Kasım 2012 tarihinde bitkinin kullanımı ve 18 yaş üstüne satışına olanak veren yeni yasalardan sonra, Washington ve Colorado eyaletlerindeki milletvekili üyeleri Federal Hükümetin Federal yasalar gereğince suç duyurularında bulunmaya davam etme ihtimaline karşı gözlemlerine devam etmektedirler.

Her iki eyalette bitki yetiştiricileri ve perakende satıcılarına lisans ve vergi konularında düzenleyici yasalar üzerinde çalışılsa da, Federal Hükümetin savcılarının problem çıkarma ihtimaline karşı dikkatli davranılıyor. Bitkiyi yasal statüye taşıyan ilk iki eyalet olması nedeniyle, düzenleyici yasaların yürürlüğe geçmesinde önderlik edeceklerdir.


Yasalar Kenevir Yasağının Yakında Sona Ereceğine İşaret Ediyor

Adalet Bakanlığının geçen hafta Perşembe günü yaptığı açıklamada, bitkinin yasal statüye sahip olduğu eyaletlerde suç duyurusunda bulunmayacağını öne sürdü, böylelikle uzun süredir yasaklı olan bitkinin yakında yasal statüye sahip olabileceği işaretini veriyor. Kenevir Lobisi Grubunun (NORML) Başkan Yardımcısı, Paul Armantano, yaptığı konuşmada “Kesinlikle yasakların sona ermesinin potansiyel bir başlangıcına yaklaşıyoruz” dedi.

Adalet Bakanlığı tarafından Perşembe günü eyalet başkanlarına gönderilen notta, eyaletlerin keneviri düzenleyen kapsamlı yasalar kurduğu sürece, federal hükümetin araya girip Adalet Bakanlığının kendi sınırlı kaynaklarını kullanarak, Kenevirin kullanımı ve yetiştirilmesine ilişkin suç duyurularında bulunmak zorunda kalmayacağını belirtti.

Armantano ayrıca “Bu notun içeriğinde bulunan mesaj, halkın çoğunluğunun ve çoğu eyalet milletvekillerinin artık Kenevir yasağının kalkması ile ilgili isteğini, onun yerine artık lisans programları ve perakende satış ile ilgili yeni düzenleyici yasalar deneyerek yola devam etme isteğini Devlet tarafından tanıdığını barındırmaktadır” ekledi.

2011 yılında Federal Hükmet, Kenevir bitkisinin hiçbir kayda değer tıbbi faydası olmadığını ve heroin gibi yüksek derecede tehlikeli uyuşturucu sınıfında kalmasına karar vermişti. Kenevirin güçlü tıbbi faydalarını kabul etmek ve tanıtmak demek, ABD de kanser tedavisi alanından elde edilen karların büyük ölçüde azalması ile birlikte hükümetin, halkın büyük bir kısmını asılsızca tutuklayıp hapse attığını kabul etmesi demektir. ABD de şu an uyuşturucu nedeni ile yapılan tutuklamalarının yarısına yakını Kenevir kullanımına bağlı.

MarijuanaNews.com editörü Richard Cowan’a göre;

bunun asıl nedeni Kenevir yasağına bir tehdit unsuru olmasıdır “….Tıbbi Kenevirin bastırılması, özgür bir toplumun, tıbbın, gazeteciliğin, bilimin ve en temel değerlerimizin öğelerinin en büyük başarısızlığını simgeler”.

Colorado ve Washington eyaletlerinde henüz bir düzenleyici sistem olmamasına rağmen, her iki eyalette büyük olasılık ile Kenevir bitkisini yetiştirmek isteyen çiftçilere, üretim tesislerine ve perakende satıcılarına yönelik lisans satışlarına başlanacak. Ayrıca bitkinin yetiştirme, işletme ve satış aşamalarında vergilerin uygulanması bekleniyor.

“Colorado ve Washington eyaletlerinin her ikisinde de yasallaştırma, seçilmiş temsilcilerin hiçbir katkısı olmaksızın, vatandaşlar tarafından uygulanmıştır, bu girişime uyumlu yasalar sonradan yürürlüğe geçmiştir. Diğer girişime açık olan eyaletlerde bu tür önlemler bekliyorum – California da mesela yeni bir önlem beklentisi içindeyim – neredeyse eyaletlerin yarısına buna izin veriyor, diğer yarısı ise vermiyor”.

Collins, “Girişim olan eyaletlerde, oy pusulasına yansıması için çaba verilmesini umuyorum. Diğer eyaletlerde ise durum daha zor. Seçilmiş temsilcilerin bu işi yürütmesini beklemek biraz zor” dedi.

Armananto yasal kenevirin yayılması konusuna daha iyimser bakıyor. Adalet Bakanlığının yapmış olduğu açıklamayı, ABD’de bir yüzyıl önce Federal Hükümetin Alkol Yasağına karşı tutunduğu tavır ile karşılaştırdı, o sıralarda eyaletler Alkol satışı için Federal yasağa karşı gelmişti ve Federal Hükümet karışmayacağını ve konu ile ilgili suç duyurusunda bulunmayacağını söylemişti.

Armantano “uzun süredir ilk defa Federal Hükümet, Federal yasağa karşı alternatif düzenleyici planları olan eyaletlere, karşı çıkmayacağına dair net bir mesaj verdi” dedi.
Buna binaen, önümüzdeki 1-3 yıl içinde, en az 5-6 eyaletin Colorado ve Washington’un izinden gideceğini ve bitkiyi yasallaştıracağını öngördü, böylelikle ülkenin geri kalanı için bir yol haritası çizilmiş olacak.


Yanıltma Çağı Sona Eriyor

2003 yılında ABD Hükümeti, Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bölümünün temsili altında dava açıp kannabinoidler için bir patent aldı. Nedeni nedir? Çünkü doğal dünya tarafından bilinen en güçlü atioksidan ve sinir koruyucu maddesi, Kannbinoidler, ile ilgili ilaç firmalarının yapmış olduğu araştırmalar yığınla pratik bilgi ortaya koydu.

Kenevirin İyi Geldiği Sağlık Sorunları

U.S. Patenti 6630507 girişiminin yapıldığı dönem, özellikle araştırmacıların kannabinoid maddesinin birçok oksidasyona bağlı hastalıkların – iskemik, yaşla ilgili, enflamatuar ve otoimmün hastalıkları gibi – tedavisinde kullanımının faydalı olduğu sonucuna vardığı zamanlara denk geliyor. Kannabinoidler sinir koruyucu özelliğe sahip olup, inme ve travma gibi iskemik akıntılar sonrası nörolojik hasar önleyici olarak kullanılma potansiyeline sahiptir.

Bunun yanı sıra Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı ve HIV dementia gibi nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Cannabidoil gibi psikoaktif olmayan Kannabinoidlerin kullanımı özellikle avantajlıdır, çünkü tedavi yöntemlerindeki yüksek doz Kannabinoid kuallanımındaki karşılaşılan psikoaktifnegatif yan etkileri ortadan kaldırmaktadır.

Aşağıda zikredilen 10 sağlık yararları yanı sıra, PloS ONE dergisinde yayımlanan bulgulara göre araştımacılar, Kenevir-gibi kimyasalların insan bağışıklık hücrelerinin üzerinde bulunan reseptörleri tetikleyerek direk olarak AIDS hastalığının son aşamalarında bulunan insan bağışıklık-eksikliği virüsünü (HIV) önleyebileceğini öne sürdü.

Önceki araştırmalar tutarsız bir şekilde tam tersini iddia etse de, son zamanlarda yapılan araştırmalar Şizofreninin tedavisinde kullanılabilecek etkili atipik antipsikotik bir madde olduğunu gösteriyor.


Kenevir’in(Esrar) En İyi 10 Sağlık Yararı

1. Kanser

Kannabinoid maddesi, Kenevirdeki aktif bileşen, labaratuvar hayvanları üzerine yapılan deneylerde tümörün yayılmasını önleyip kanser hücrelerini öldürüyor. Batılı hükümetler bu bilgiye uzun süredir sahip ama gizlemektedir, böylelikle ilaç sektörünün karları kenevir yasağından dolayı çoğaldı.

Kannabinoid reseptörleri CB1 ve CB2 yi hedef alan THC maddesi, vücutta doğal olarak üretilen ve bu reseptörleri aktifleştiren endokanabinoid, maddesine benzerdir. Araştırmacılara göre, THC ya da bu reseptörleri aktifleştiren diğer tasarlanan maddeler, akciğer kanseri tedavisi için kullanılabilir.

Bu yazılarımız ilginizi çekebilir:

2. Tourette Sendrom

Tourette sendromu, kontrol edilemeyen yüz hareketleri, tikleri ve istemsiz sesler ile tanımlanan nörolojik bir durumdur. Almanya’da bulunan Hanover Medical College üyesi Dr. Kristen Muller-Vahlın liderliği ile yapılan takım araştırmasında, cannabinol isimli maddenin Tourette sendromlu 12 yetişkin üzerindeki etkileri incelendi. Araştırmanın raporuna göre, plasebo ile karşılaştırıldığında, cannabinol maddesinin tek bir dozu hastalığın belirtilerini belirgin bir şekilde birkaç saatliğine azalttı.

3. Nöbetler

Kenevir bir kas gevşeticidir ve “antispazmodik” niteliklere sahip olmasından dolayı nöbet için çok etkili bir tedavi olduğu kanıtlanmıştır. Sadece Kenevir kullanımı ile hayatlarına daha iyi devam edebilen nöbet hastalarının sayısı bir hayli yüksek.

4. Migren

California eyaletinde tıbbi Kenevirin yasallaştırılması ile birlikte doktorlar yaklaşık 300,000 migren vakasına etkili bir tedavi yöntemi bulduklarını açıkladılar, bu vakalar önceleri geleneksel tıp kullanımı nedeniyle tedavisiz kalmıştı.

5. Glakom

Kenevir kullanarak Glakom tedavisi en iyi belgelenmiş vakalardan biridir. Kenevirin Glakom hastaları üzerindeki çok yaygın ve güçlü etkileri olduğunu çürütecek tek bir geçerli araştırma bile bulunamaz.

6. Multipl Skleroz (MS)

Eski talk-show sunucusu, Montel Williams MS hastalığının tedavisi için Kenevir kullanmaya başlaması ile birlikte multipl skleroz hastalarının üzerinde Kenevirin etkileri daha iyi belgelenmiş oldu. Kenevir, bu ölümcül hastalıktan gelen nörolojik etkileri ve kas spazmlarını durdurmaya yarıyor.

7. ADD ve ADHD (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu)

Yaklaşık bir yıl önce yapılan ve iyi belgelenmiş olan USC çalışması sonucunda, Kenevirin Ritalin ilacı için mükemmel bir alternatif olduğu ortaya konulmuştur. Ayrıca Kenevirin Ritalin ilacı gibi olumsuz yan etkileri yoktur.

8. IBS (İrritabl Bağırsak Sendromu) ve Crohn hastalığı

Kenevir, mide bulantısı, karın ağrısı ve ishali durdurmasından dolayı bu kronik hastalıkların belirtilerini azaltır.

9. Alzheimer

Kenevirin beyin üzerindeki etkileri ile ilgili yaygın olan bilgilerin içeriğine rağmen, Scripps Enstitüsünün 2006 yılında yaptığı araştırma bu hastalığa iyi bir tedavi yöntemi olduğunu ispatlıyor. Kenevirde bulunan THC maddesi beyindeki birikimlerin oluşumunu engelleyerek hastalığı önlüyor.

10. Adet öncesi sendromu (PMS)

Kenevir, IBS tedavisinde kullanıldığı gibi, adet öncesi karın ağrıları ve kasılmalar gibi belirtileri tedavi etmek için de etkilidir. Bu bitkinin PMS için kullanımı Queen Victoria zamanına kadar gider.


Sağlam Delillere Göre Ham Kenevir En İyisi

Cannabinoid ler Kanseri önler, Kalp krizini %66 oran ile ve insüline bağlı şeker hastalığını %58 oran ile azaltır. Kenevir Klinik tedavi uzmanı Dr. William Cortney’in tavsiyesine göre, günde 100-300 gram arası herhangi bir Kenevir bitkisinden elde edilen ham çiçek ve yaprak suyu içilmelidir. Bunun yanı sıra vücut ağırlığının kilo başına 5 mg Cannabidol (CBD), Kenevir tohumu filiz salatası ve 5 günlük dozlardan oluşan 50 mg THCnin tüketilmesi gerekmektedir.

Neden Ham Kenevir?

Isı bitkilerde bulunan bazı enzim ve besinleri yok eder. Ham Kenevir kullanımı bu besinlerin daha etkili bir şekilde kullanılmasını sağlar. Keneviri, psikoaktif etkileri olamadan, büyük miktarlarda kullanma ihtiyaçları olan hastalarda ham Kenevir mükemmel bir alternatiftir. Ham Kenevir, ısıya maruz kalmış Kenevir ile kıyaslanınca, 60 kat daha fazla tolerans seviyesi ile kullanılabilir. Ham Kenevir pek çok uzman tarafından temel besin unsurlarından biri olarak kabul edilir. Güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan etkilerinden dolayı, ham Kenevir, sarımsak ve zerdeçalın ile birlikte aynı sınıfta olabilir.


Yazar Hakkında;

Marco Torres, sağlıklı yaşam için bir araştırmacı, yazar ve tüketici savunucusudur. Halk sağlığı ve çevre bilimleri alanında mezun olup, hastalıkların önlenmesi, çevresel toksinler ve sağlık poliçeleri konularında profesyonel bir konuşmacıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu